Ile płacić babci za opiekę nad dzieckiem?

czy babcia może być opiekunem dziennym

Problem opieki nad dzieckiem w chwili, kiedy rodzice oboje muszą lub chcą wrócić do pracy, spędza sen z powiek wielu osobom. Pojawiają się wówczas różne pytania: żłobek czy klub dziecięcy? Babcia czy niania? Oczywiście najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem w tej sytuacji jest opieka kogoś z najbliższej rodziny, kto nie wykonuje już pracy zawodowej. Najczęściej jest to babcia. Aby mogły skorzystać na takim rozwiązaniu obie strony, rząd wprowadza specjalny program – tzw. „babciowe”, dzięki któremu za opiekę nad wnukiem można uzyskać wynagrodzenie od państwa. Sprawdź, czy babcia może być opiekunem dziennym i ile płacić babci za opiekę nad dzieckiem. Czy kurs opiekuna to dobry pomysł dla osób na emeryturze?

Czy babcia może być opiekunem dziennym?

Dzieci najpewniej czują się w towarzystwie najbliższych, do których z pewnością można zaliczyć babcie. Jednak codzienne zajmowanie się wnukiem podczas pobytu rodziców w pracy to zadanie wyczerpujące i zabierające mnóstwo czasu. Ponadto skoro rodzic miałby płacić wynagrodzenie potencjalnej niani, również dobrze kwotę tę warto przeznaczyć na pomoc babci, będącą formą podziękowania.

Często babcie czy dziadkowie to osoby pełne wigoru i zdrowe na tyle, że z powodzeniem mogą zajmować się maluchem. Jednak od czasu zajmowania się swoimi dziećmi minęło sporo czasu. Dlatego osoby starsze, które myślą poważnie o zajęciu się opieką nad dziećmi i tym samym dorobieniu do emerytury, mogą zrealizować stosowny kurs dziennego opiekuna, co znacznie ułatwi wykonywanie obowiązków i niezbędnych czynności przy dziecku.

Odpowiadając na pytanie, czy babcia może być dziennym opiekunem, jest to jak najbardziej możliwe i stanowi coraz chętniej wybieraną opcję zarówno jako przygotowanie do pomocy przy własnych wnukach, jak i innych dzieciach, których rodzice szukają sprawdzonej i dobrej opieki.

ZDOBĄDŹ DODATKOWE ŚRODKI FINANSOWE ZA OPIEKĘ NAD WNUKIEM LUB INNYMI DZIEĆMI. WYBIERZ „SZKOLENIE DLA DZIENNEGO OPIEKUNA”!

Nowe przepisy i program „babciowe” – dla kogo?

Obecnie rząd planuje wdrożenie nowego programu, który ma pomóc w zorganizowaniu opieki nad dzieckiem, a jednocześnie zadbać o komfort finansowy osób, które będą zajmowały się dziećmi podczas nieobecności prawnych opiekunów. Jest to tzw. „babciowe”, które ma wejść w życie z dniem 1 października 2024 roku. W ramach programu opieka sprawowana nad dzieckiem przez babcię, dziadka, ciocię czy nianię będzie dofinansowana przez państwo w kwocie 1500 zł miesięcznie. To możliwość nie tylko wsparcia rodzinnego budżetu, ale też forma rekompensaty najbliższej rodzinie za pomoc w opiece nad maluchem.

Z programu będą mogli skorzystać rodzice niezależnie od wysokości zarobków, jednak zatrudnieni wyłącznie na umowę o pracę. W kwestii tego, ile płacić babci za opiekę nad dzieckiem, jest to sprawa umowna pomiędzy członkami rodziny. Poza wspomnianymi 1500 zł z programu rządowego można również zorganizować stosowną umowę, na mocy której wynagrodzenie będzie wyższe, a różnica wypłacana z budżetu rodziców. 

ile płacić babci za opiekę nad dzieckiem

Babcia czy niania – komu powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Rodzice zastanawiający się nad zorganizowaniem powrotu do pracy często stają przed wyborem: babcia czy niania. Oba rozwiązania mają swoje zalety. W przypadku babci mamy najczęściej ogromne zaufanie, a ponadto dziecko zostaje pod opieką osoby, którą kocha i zna. Kontakt z nianią to natomiast możliwość przyzwyczajania dziecka do kogoś z innego otoczenia, co zaprocentuje w dalszej edukacji i np. łatwiejszym przystosowaniu do uczęszczania do przedszkola.

Doskonałym wyborem, na który decyduje się wielu rodziców, jest skorzystanie z usług osoby starszej, która często sama jest babcią, a jednocześnie posiada doświadczenie w opiece nad obcymi dziećmi. Duże znaczenie mają w tym przypadku ukończone kursy czy szkolenia. Wówczas można mówić o połączeniu babci z nianią, a jednocześnie sprawowaniu opieki nad dzieckiem przez osobę spoza rodziny, co nie dyskwalifikuje z udziału w programie „babciowe”. Aby zwiększyć swoje kwalifikacje i umiejętności zajmowania się dziećmi, a także umożliwić dorobienie znacznej kwoty do pobieranej emerytury czy pensji, warto zdecydować się na ,,Szkolenie na Dziennego Opiekuna” dostępne na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego opiekun.net. Posiadamy zgodę Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na organizację szkolenia. Samo szkolenie jest zgodne z ustawą o opiece nad dziećmi do 3 roku życia z 04.02.2011 i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki społecznej z 25.03.2011. Dzięki ukończeniu szkolenia możliwe jest zdobycie cennych umiejętności i wiedzy w dogodnym czasie i miejscu, bez konieczności rezygnacji z codziennych obowiązków. Szkolenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy, po jego ukończeniu absolwent otrzymuje stosowne zaświadczenie.