Jak pomóc dziecku być lubianym – wyzwanie dla opiekunki w żłobku

jak-pomoc-dziecku-odrzuconemu-przez-rowiesnikow

Dzieci uczęszczające do żłobka spędzają w nim wiele godzin, podczas których wykonują tam wiele zadań. Tego typu ćwiczenia w żłobku odbywa się w grupie, a także w parach. Niestety nie zawsze współpraca pomiędzy maluchami przebiega tak, jak byśmy tego oczekiwali. Zdarza się, że niektórym dzieciom znacznie trudniej jest nawiązać relacje lub nie cieszą się one dużą sympatią innych maluchów. Jak pomóc dziecku być lubianym i czy są sprawdzone sposoby, aby wpłynąć na ten stan? Sprawdź, jak pomóc dziecku.

Poczucie akceptacji a rozwój dziecka

Każdy z nas, przebywając w towarzystwie innych osób, czuje się komfortowo, gdy ktoś przyznaje mu rację lub podejmuje z nim rozmowę. Nie inaczej jest również w przypadku dzieci żłobkowych, choć poczucie akceptacji przez otoczenie buduje się na podstawie nieco innych sytuacji. Dla maluchów ważne są takie aspekty jak wspólna zabawa zabawkami, spędzanie czasu razem, zaproszenie do zabawy, czy też drobne gesty w postaci przytulenia, trzymania za rękę podczas spacerów itp.

Poprzez dostrzeganie przez dziecko akceptacji jego osoby maluch tworzy relacje i więzi. Buduje się też jego pewność siebie, poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Akceptowanie przez grupę istotnie wpływa więc na rozwój emocjonalny oraz społeczny. Dziecko lubiane przez rówieśników znacznie chętniej uczęszcza do żłobka i z większym entuzjazmem bierze udział we wszelkich organizowanych przedsięwzięciach placówki, jak i codziennych zadaniach.

ZDOBĄDŹ CENNE UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE DO OPIEKI NAD DZIEĆMI. WYBIERZ „SZKOLENIE NA OPIEKUNA W ŻŁOBKU LUB KLUBIE DZIECIĘCYM ONLINE”!

Zachowania i umiejętności społeczne sprzyjające akceptacji w grupie

Aby znaleźć trafioną odpowiedź na pytanie, jak pomóc dziecku odrzuconemu przez rówieśników, warto wiedzieć, co sprzyja zaakceptowaniu danej osoby w grupie. Często brak akceptacji i nawiązania relacji z danym dzieckiem wynika z braku przejawiania przez nie chęci do kontaktu lub niewiedzy co do tego, jak powinno zachować się w określonej sytuacji.

Z pewnością o wiele łatwiej jest nawiązać relacje w grupie, gdy podopieczny jest otwarty na kontakt i chętnie podejmują rozmowę na bieżący temat. Maluchy też chętnie podejmują interakcje w sytuacji, gdy spotykają się z otwartością i chęcią dzielenia np. zabawkami. Akceptacji w grupie sprzyja też ogólne nastawienie do innych, które wyraża się np. mimiką twarzy. Inne dzieci o wiele chętniej będą bawiły się z kimś, kto jest uśmiechnięty, niż sprawia wrażenie obrażonego i nieprzystępnego.

Jak pomóc dziecku być lubianym?

Kwestia nawiązania relacji w grupie i więzi społecznych jest istotna również ze względu na pracę opiekunów. Zgrana i bezkonfliktowa grupa to możliwość zrealizowania wielu zadań z mniejszym ryzykiem wystąpienia kłopotów wychowawczych. Zatem jak pomóc dziecku być lubianym?

jak-pomoc-dziecku-byc-lubianym

Aby wspierać dzieci we wzajemnym budowaniu relacji i poczuciu akceptacji, warto wprowadzać różnego rodzaju gry i zabawy zespołowe, w których kluczowe elementy skupiają się na połączeniu sił, współpracy czy okazaniu wzajemnego szacunku. Warto organizować też zajęcia plastyczne o tematyce związanej empatią i pomocą innym w potrzebie, a także wtedy, gdy są smutni i np. płaczą. Maluchy uczą się głównie poprzez naśladowanie, stąd też istnieje duże prawdopodobieństwo, że przełożą konkretne zachowania z ćwiczeń i zabaw na sytuację w grupie.

Dobrze jest też wprost mówić dzieciom o otwarciu i komunikacji z drugą osobą i istocie budowania relacji. Kluczowe jest także reagowanie na sytuacje, kiedy ewidentnie widać, że dziecko jest odrzucone i np. pozostało samo. Dobrym sposobem jest wówczas dołączenie wraz z dzieckiem do grupy. Wspomoże to jego samopoczucie, ale też pomoże rozpocząć interakcję z resztą rówieśników.

Dlaczego warto wybrać kurs?

Aby zdobyć cenną wiedzę na temat tego, jak pomóc dziecku odrzuconemu przez rówieśników i co zrobić, aby opiekować się dziećmi w sposób, w którym wypracowane zostaną zdrowe relacje, warto wybrać „Szkolenie na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym online” dostępne na platformie dydaktycznej opiekun.net. Kurs jest prowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, a po pozytywnym ukończeniu szkolenia absolwent otrzymuje stosowne zaświadczenie.