Pożegnanie dziecka w żłobku. Jak celebrować odejście do przedszkola?

wierszyki-na-pozegnanie-dziecka-w-zlobku

Żłobek to jedno z pierwszych wyzwań dla dziecka, z którym wiąże się zmiana otoczenia, nawiązywanie relacji i nauka radzenia sobie samodzielnie z wieloma czynnościami. Zakończenie tego etapu to duże osiągnięcie malucha, przed którym kolejny krok w edukacji, jakim jest rozpoczęcie przedszkola. Dlatego tak ważne jest pożegnanie dziecka w żłobku i wzbudzenie w nim poczucia dumy, spełnienia i radości z ukończonego etapu. Sprawdź, o czym warto pamiętać jako opiekun, jak przygotować się do zakończenia przez dziecko żłobka.

Jak organizować pożegnanie dziecka w żłobku?

Zakończenie żłobka i rozpoczęcie  przedszkola to ogromne wydarzenie zarówno w życiu dzieci, rodziców, jak i opiekunów. Pożegnanie dziecka w żłobku warto przygotować w sposób uroczysty, z udziałem najbliższych i pracowników placówki tak, aby ten dzień był radosny i został zapamiętany na długo.

W organizacji pożegnania dzieci w żłobku kluczowe jest dokładne zaplanowanie wydarzenia i rozpoczęcie działań odpowiednio wcześniej. Mowa tu nie tylko o wyznaczeniu terminu, który w swoich planach będą mogli umieścić rodzice, ale również tematyki, pamiątek dla dzieci, przebiegu całego spotkania czy dekoracji. To także świetny czas, aby przygotować krótki program artystyczny. Wierszyk na pożegnanie dziecka w żłobku, zaprezentowanie jednej z muzycznych zabaw z pokazywaniem czy wspólnie zaśpiewana piosenka z pewnością będą tu doskonałym punktem wydarzenia.

Określony termin uroczystego zakończenia żłobka warto też zaplanować w kontekście czasu potrzebnego na przygotowanie wszystkich elementów dekoracyjnych czy nauczenie dzieci programu artystycznego. Takie działania warto rozpocząć np. na półtora miesiąca przed planowanym wydarzeniem.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „SZKOLENIE DLA OPIEKUNA W ŻŁOBKU LUB KLUBIE DZIECIĘCYM”!

Kreatywne pomysły na pożegnanie

Pożegnanie dziecka w żłobku może skupiać się nie tylko na bieżącym programie artystycznym i przedstawieniu, ale także na podsumowaniu wspólnie prowadzonych wcześniej projektów. To dobra okazja, aby stworzyć grupowy album zdjęciowy upamiętniający spacer, zabawy w grupie czy udział w zajęciach. Doskonale sprawdzi się również wydarzenie tematyczne np. nawiązujące do pory roku czy nazwy przedszkola i grupy. Przykładowo, jeżeli grupa nazywa się „Wróbelki”, można przygotować krótkie humorystyczne przedstawienie z przebraniem dzieci za ptaszki.

Doskonałym pomysłem jest również wcześniejsze przygotowanie prac plastycznych, które będą podarunkami dla przybyłych gości lub też zachęcenie rodziców do wzięcia udziału w występie.

Warto pamiętać, aby dostosować zabawy i aktywności do wieku dzieci, tak by każdy maluch mógł w nich uczestniczyć bez stresu. Lepiej postawić na prostszy program, który dzieci opanują z łatwością, niż na bardziej skomplikowany, który może sprawić trudność, zwłaszcza w obecności bliskich i silnych emocji.

Wierszyki na pożegnanie dziecka w żłobku

pozegnanie-dziecka-w-zlobku

Proste i krótkie wierszyki są doskonałym pomysłem na artystyczne pożegnanie dzieci w żłobku. Można skorzystać z gotowych scenariuszy lub spróbować ułożyć własne, krótkie kompozycje związane np. z otoczeniem, planem dnia, ale też imionami dzieci czy tym, czego nauczyły się w żłobku.

Przykładowe wierszyki, z którymi poradzi sobie większość dzieci na etapie żłobka to m.in.:

  • Dzisiaj żegnam wszystkich Was, na przedszkole przyszedł czas.
  • Były zabawy i długie spacery, ciocie pomocne i uśmiech szczery. Teraz jednak przyszła pora, abym poszedł już do przedszkola.
  • Choć coś się kończy i nowe nastanie, to miejsce w serduszku moim zostanie. Były tu ciocie i miłe zabawy, tu załatwiałem swoje pierwsze ważne sprawy.

Rola opiekuna w procesie pożegnania

Zarówno podczas przygotowań, jak i występu pożegnalnego niezwykle ważne jest wsparcie i pomoc ze strony opiekunów. Trzeba pamiętać, że dzieci są bardzo zżyte z osobami, które opiekowały się nimi na co dzień i wsparcie czy pocieszenie przed wielkim dniem będzie bezcenną pomocą w opanowaniu stresu przez dziecko i nabraniu pewności siebie przed nowymi wyzwaniami. Aby jeszcze lepiej przygotować się do zakończenia przez dzieci żłobka, innych wydarzeń, jak i samej pracy z maluchami, warto przystąpić na  “Szkolenie na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym” dostępne na stronie: opiekun.net. Program kształcenia przewiduje tematy, takie jak: kompetencje opiekuna dziecka, stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka. Po ukończeniu szkolenia absolwent otrzymuje stosowne zaświadczenie. Sprawdź również, dlaczego warto zdecydować się na nasze szkolenia!