Ile zarabia opiekun dzienny?

dzienny opiekun jak założyć

Opiekun dzienny to osoba, która sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku do trzech lat w miejscach, w których ilość dzieci jest niewystarczająca do tego, by otworzyć żłobek lub klub dziecięcy. Oprócz tego, że jest to praca niosąca ze sobą ogrom satysfakcji, opiekun dzienny może całkiem nieźle zarobić. Dowiedz się, ile zarabia opiekun dzienny.

Dzienny opiekun – ile dzieci?

Opiekun dziecięcy podejmuje zorganizowaną opiekę nad dziećmi w wieku do trzech lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma potrzeby otwierania żłobka bądź klubu dziecięcego, ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku żłobkowym w tych gminach. Opiekun dziecięcy może sprawować opiekę na obrzeżach wielkich aglomeracji miejskich, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury. Pod jego opieką mogą znajdować się dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do lat trzech, w ilości do maksymalnie pięciu dzieci.

Dzienny opiekun – zarobki

Większość opiekunów dziennych w 2024 roku uzyskuje zarobki mieszczące się w przedziale od 3 850 do 4 700 zł. 25% opiekunów zarabia jednak więcej lub mniej od wskazanych wartości. Wpływ na to, ile zarabia opiekun dzienny, ma między innymi:

  • posiadane wykształcenie,
  • dodatkowe kursy i szkolenia lub gotowość do ich realizacji,
  • miasto zatrudnienia,
  • miejsce zatrudnienia.

JEŚLI CHCESZ ZOSTAĆ OPIEKUNEM DZIENNYM, ZAPISZ SIĘ NA ,,SZKOLENIE DLA DZIENNEGO OPIEKUNA” NA NASZEJ PLATFORMIE!

Jak zostać dziennym opiekunem? Czy żeby być opiekunem, trzeba ukończyć studia?

Żeby zostać opiekunem dziennym najłatwiej jest ukończyć stosowny kurs, należy także mieć ukończone 18 lat. Zgodnie z wymaganiami ministerstwa kurs na opiekuna dziecięcego powinien trwać 160 godzin, w tym musi uwzględniać 30 godzin praktyki zawodowej. Dopasowany pod te wymogi formalne kurs na opiekuna dziecięcego online proponuje portal opiekun.net. Żeby zostać dziennym opiekunem, nie musisz zatem kończyć żadnych studiów kierunkowych. Wystarczy, że zapiszesz się na „Szkolenie dla Dziennego Opiekuna”.

Dzienny opiekun – jak założyć punkt opieki dziennej?

Założenie punktu opieki dziennej jest znacznie łatwiejsze, niż otwarcie żłobka czy przedszkola. Żeby założyć punkt, trzeba znaleźć odpowiedni lokal, który spełnia wszystkie wymagania sanitarne i przeciwpożarowe, zapewnić kadrę do opieki nad dziećmi oraz wyżywienie. Do lokalu trzeba posiadać stosowny tytuł np. prawo własności, użyczenie lub wynajem.

dzienny opiekun dla dzieci

Jakie czynności realizuje dzienny opiekun?

Dzienny opiekun nie tylko opiekuje się dziećmi, ale także odpowiada za ich edukację, uwzględniając indywidualne potrzeby każdego malucha. Opiekun prowadzi zajęcia edukacyjne oraz proponuje dzieciom zabawy wspierające ich rozwój poznawczy, społeczny i motoryczny. Szczegółowe obowiązki dziennego opiekuna powinny być wyszczególnione w umowie z zatrudniającym go podmiotem. Oprócz tego w dokumencie powinny znaleźć się informacje takie jak: warunki czasowego niesprawowania opieki, liczba dzieci oddawanych pod opiekę czy miejsce i czas sprawowania opieki.

Dlaczego warto wybrać kurs e-learningowy dla dziennego opiekuna?

Kursy e-learningowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdej osoby ceniącej sobie komfort nauki, łatwość dostępu do materiałów oraz zgodność treści ze wszelkimi standardami. Kurs na opiekuna dziecięcego online pozwala kursantom zaoszczędzić czas i pieniądze. Treść materiałów zgodna jest z wymogami prawnymi, a ukończenie kursu, poprzez zdanie egzaminu, warunkuje otrzymanie zaświadczenia zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzającego nabyte umiejętności. Ponadto nie trzeba odnawiać uzyskanych dokumentów, ponieważ są one dożywotnie i zapewniają pełne wymagane kwalifikacje.