Zaktualizowano dnia 27 lipca 2022
Każdy rodzic pragnie stworzyć dla swoich dzieci jak najlepsze warunki do tego, by mogły rozwijać się w sposób prawidłowy. W trosce o bezpieczeństwo i szczęście malucha dbają, żeby opieka nad nimi była przeprowadzona na jak najwyższym poziomie. Ma to szczególne znaczenie np. w sytuacji powrotu do aktywności zawodowej, muszą powierzyć los dziecka w ręce innej osoby. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wykształcenie opiekunów dziecięcych, którzy zawodowo zajmują się opieką nad maluchami.
Dzienny opiekun dziecka – kto to jest i czym się zajmuje?
Opiekun dzienny to osoba odpowiedzialna za sprawowanie opieki nad dziećmi do lat 3. Jego działania skupiają się na trosce nad podopiecznym w zakresie pielęgnacji, edukacji i wychowania. Potrafi on określić rozwój fizyczny i psychomotoryczny dziecka. Ponadto wpływa na kształtowanie odpowiednich postaw podopiecznego, a także zaspokaja jego potrzeby biologiczne i psychospołeczne. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem konsultacji dla rodziców, podczas których udziela im porad w zakresie pracy z maluchami. Opieka dzienna nad dziećmi sprawowana jest w warunkach zbliżonych do domowych.
Kto zatrudnia opiekuna dziennego?
Opiekun dziecięcy to zawód bardzo przydatny w szczególności w miejscowościach, w których w wyniku braków kadrowych, nieposiadania odpowiedniego lokum lub zbyt małej ilości dzieci, nie ma możliwości utworzenia żłobka.
Jak ustanawia prawo, dzienny opiekun może zostać zatrudniony przez:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- instytucje publiczne,
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Ponadto może założyć własną działalność gospodarczą na własny rachunek (tzw. samozatrudnienie).
Czy opiekun dzienny może pracować w swoim domu?
Dzienny opiekun ma prawo do tego, by sprawować opiekę w swoim domu lub mieszkaniu, czyli w miejscu, do którego posiada tytuł prawny za sprawą umowy wynajmu lub kupna. Z tym że wymagane jest, by zapewnił on warunki bytowe zbliżone do domowych, a przede wszystkim musi być to miejsce bezpieczne. Jeżeli nie ma on możliwości spełnienia tych wymogów może pracować w lokalu udostępnionym przez jego pracodawcę.
Niezależnie od miejsca, w którym sprawuje opiekę, ilość podopiecznych nie może przekraczać liczby ustanowionej przez prawo. Ustawa określa, że na jednego opiekuna dziecięcego przypada opieka maksymalnie nad pięciorgiem dzieci. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy jedno z podopiecznych wymaga wyjątkowej troski, nie osiągnęło wieku powyżej roku lub mierzy się z niepełnosprawnością.
W przypadku, gdy dzienny opiekun uzyska zgodę od wszystkich rodziców, może podjąć się opieki nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Jeżeli w grupie nie znajduje się maluch o szczególnych potrzebach, prawo umożliwia opiekę nad pięciorgiem dzieci, o ile minimum jedno z rodziców będzie pomagało w wykonywanych obowiązkach.
Kurs opiekuna dziennego
Krajowy Instytut Medyczny oferuje Szkolenie dla Dziennego Opiekuna, które sprawdzi się nie tylko dla kursantów pragnących zdobyć zatrudnienie jako opiekun dzienny, ale także dla rodziców lub osób, które dopiero planują zakładać rodzinę. Kurs opiekuna dziecięcego daje uczestnikom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawowania prawidłowej opieki nad maluchami.
Opieka dzienna nad dziećmi wykonana w sposób prawidłowy wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego też program kursu zawiera trzy rozbudowane bloki tematyczne, takie jak:
- rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa;
- stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka;
- kompetencje opiekuna dziecka.
Absolwent kursu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym online po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Uczestnik nie musi się martwić o wiarygodność otrzymanego dokumentu, ponieważ Krajowy Instytut Medyczny otrzymał zgodę na jego organizację od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.