Zaktualizowano dnia 4 sierpnia 2022
Oferty zajęć dodatkowych w żłobku lub klubie dziecięcym nie są już niczym zaskakującym. Warto zadbać o wspomaganie prawidłowego rozwoju ruchowego i umysłowego malucha, a także zachęcać go do zabaw pobudzających kreatywność już od najmłodszych lat. Dlatego też wiedza i umiejętności opiekunów są niezbędne do tego, by czas spędzony w żłobku lub klubiku malucha, przynosił dla dziecka jak najwięcej korzyści. W tym celu warto udać się na specjalistyczny kurs opiekuna w żłobku.
Klubik malucha a żłobek – czym się różnią?
Zarówno w żłobku, jak i klubie dziecięcym (określanym także jako: klubik malucha, klub dla dziecka) głównym zadaniem jest sprawowanie opieki nad podopiecznym. Wiąże się to z tym, że opiekun zajmuje się prowadzeniem zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, a także dba o potrzeby pielęgnacyjne malucha.
Różnica, jaka występuje pomiędzy tymi miejscami, to minimalny wiek przyjmowanych podopiecznych. Opieka w klubiku malucha sprawowana jest nad dziećmi, które ukończyły 1. rok życia, a z kolei do żłobka przyjmowane są maluchy, które mają wiek minimum 20. tygodni. Dziecko może pozostać w tych placówkach do ukończenia roku szkolnego, w którym skończy 3 lata. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. wynikających z rozwoju malucha, czas pobytu w klubie dziecięcym czy żłobku może zostać wydłużony do ukończenia 4. roku życia.
Wyzwania w pracy w żłobku, czyli na co zwracają uwagę rodzice przy wyborze placówki?
Praca w żłobku lub klubiku malucha wymaga od pracowników wykazywania się opanowaniem, zaangażowaniem i cierpliwością do dzieci. Ponadto ceniona jest kreatywność oraz umiejętność edukowania przez zabawę. Niemowlęta zwracają uwagę na otoczenie, dlatego też nasłuchiwanie rozmowy i obserwacje postaw dorosłych wpływa na późniejsze zachowanie dziecka. Oczywiście praca w tym charakterze wymaga odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zajęcia z maluchem powinny pozytywnie wpływać na jego rozwój.
Przy wyborze placówki rodzice zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i dostępność miejsc. Bardzo ważna jest wykształcona kadra opiekunów, charakteryzująca się dobrym podejściem do dziecka, a także możliwość skorzystania z wiedzy specjalistów typu: logopeda, pedagog specjalny itd. Obecnie zwraca się także uwagę na wychowanie w duchu bliskości, by dziecko czuło się bezpieczne. Cenną wskazówką w wyborze placówki stanowią również opinie na temat opieki oraz atrakcyjność programu zajęć.
Przykładowe zajęcia w żłobku
Podczas wyboru wszelkiego rodzaju aktywności należy uwzględniać wiek dziecka. Zabawy muszą być dostosowane do możliwości najmłodszych, a także sprawiać im radość. Jak wskazano powyżej, oczekiwania rodziców wobec opiekunów są coraz wyższe, ale zawsze najważniejszą kwestią jest szczęście dziecka. Poniżej przedstawimy przykładowe zajęcia w żłobku lub klubie dziecięcym, które wpływają na rozwój malucha, jednocześnie dając im radość.
Pierwszą propozycją są zajęcia gordonowskie, które odbywają się za pomocą prostych rytmiczanek i śpiewanek. Podczas tych zajęć dzieci wyciszają się, uczą się ulubionych piosenek, a w odpowiedzi na muzykę wykonują gesty związane z daną melodią. Do zabawy można wykorzystywać np. miękkie piłki, instrumenty orffowskie, chustę Klanza i tym podobne artykuły.
Za sprawą różnych przedmiotów można także prowadzić zajęcia, takie jak integracja sensoryczna. Ich celem jest rozwijanie zmysłów i stymulowanie układu nerwowego. Dzięki dotykowi lub wzrokowi dziecko poznaje świat. Podczas zabaw sensorycznych chętnie wykorzystuje się np. piasek kinetyczny, klocki czy farbki.
Warto już od najmłodszych lat kształtować umiejętność języków obcych. Zajęcia angielskiego w żłobku i klubach dziecięcych są efektywne ze względu na pamięć dziecka, która pozwala przyswajać mu dużo informacji w szybkim czasie. Maluch na zasadzie skojarzeń przypisuje zasłyszane słowa do rzeczy, które widzi. Nie ma znaczenia dla niego język, jakim się posługuje, zatem nie jest niczym dziwnym, że kiedy zauważa psa, określa go jako „dog”. Jest to opis rzeczywistości, jaki poznał podczas zajęć.
Kurs opiekuna w żłobku online
Każda osoba, która chce zdobyć umiejętności pozwalające zatrudnić się w zakładach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci w wieku do 3 lat, może wziąć udział w Szkoleniu na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym oferowanym przez Krajowy Instytut Medyczny.
Jego program zawiera następujące bloki tematyczne:
- psychologiczne podstawy rozwoju jednostki,
- rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa,
- stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka,
- kompetencje opiekuna dziecka.
Absolwent kursu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym online po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Uczestnik nie musi się martwić o wiarygodność otrzymanego dokumentu, ponieważ Krajowy Instytut Medyczny otrzymał zgodę na jego organizację od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.