Zaktualizowano dnia 21 marca 2024
Pierwsze trzy lata życia to ważny czas dla malucha, dlatego potrzeby rozwojowe dziecka powinny być wspierane przez otoczenie. Odpowiednie kształcenie osób pracujących w żłobkach i klubach dziecięcych jest bardzo istotne, ponieważ zachowania wobec malucha i naśladowane wzorce wpływają na dalsze życie dziecka. Jednym z najważniejszych miejsc w życiu dziecka jest placówka opiekuńczo-wychowawcza. Co robi wolontariusz w tego typu instytucji i jak nim zostać?
Jak wygląda praca w wolontariacie?
Praca w wolontariacie polega na dobrowolnym i jednocześnie nieodpłatnym świadczeniu pomocy i wykonywaniu powierzonych obowiązków w różnego rodzaju instytucjach, organizacjach i obszarach związanych z wieloma dziedzinami życia społecznego. Wśród takich obszarów znajduje się nie jedna placówka opiekuńczo-wychowawcza, gdzie potrzebują wolontariuszy np. do pomocy przy opiekowaniu się dziećmi do lat 3. Są to m.in. żłobki i kluby dziecięce.
Rozwój dziecka przebiega prawidłowo tylko w odpowiednim środowisku, którym jest przede wszystkim rodzina, ale także pracownicy w żłobku czy klubie malucha. W tym czasie kształtuje się przywiązanie do opiekuna, który ma wpływ na odczuwane przez dziecko poczucie bezpieczeństwa. Ponadto maluch obserwuje dorosłego i na jego podobieństwo kształtuje swoje nawyki, dlatego opiekun powinien mieć na uwadze wytworzenie u dziecka pozytywnych przyzwyczajeń.
Rolę sprawującego opiekę mogą pełnić nie tylko wychowawcy, ale i wolontariusze, których obowiązkiem jest przygotowanie (np. za pomocą kursu) potrzebne do pracy z dziećmi. Osoba na tym stanowisku pomaga przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych oraz dba o to, by czas spędzony w placówce wpływał pozytywnie na malucha. Wolontariusz często dzieli się pomysłami na zajęcia w żłobku lub klubie dziecięcym, które powinny być często zmieniane ze względu na nietrwałość uwagi dziecka.
Czy wolontariusz to zawód?
Wolontariusz jest osobą, która za wykonywane obowiązki nie uzyskuje wynagrodzenia, a wszelkie czynności odbywa w ramach porozumienia wolontariackiego. W świetle prawa oznacza to, że chociaż pod względem praktycznym wykonuje pracę, nie jest to tak rozumiane, co powoduje, że wolontariusz nie wykonuje zawodu.
Zawód wykonuje natomiast osoba, która świadczy pracę w oparciu o stosowną umowę o pracę, za którą pobiera wynagrodzenie. Wolontariat nie jest więc traktowany jako zawód, a raczej forma spędzania czasu czy nabywania doświadczenia i praktyki danej dziedzinie
Kto nie może zostać wolontariuszem?
Niestety nie każdy może pomagać w wykonywaniu obowiązków opiekunom jako wolontariusz w takich miejscach jak placówka opiekuńczo-wychowawcza. Co robi wolontariusz, że zostały w tej kwestii zastosowane ograniczenia? Przede wszystkim obcuje z dziećmi, co jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, wymagającym skupienia i posiadania wiedzy choćby z zakresu takich zagadnień, jak umiejętność właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Jako wolontariusz w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie może pracować osoba, która była karana, nie posiada aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych oraz nie ma potwierdzenia ukończenia kursu związanego z udzielaniem pierwszej pomocy. Ponadto w takich miejscach jak żłobek, klub dziecięcy czy przedszkole jako wolontariusz nie podejmie współpracy także kandydat, którego sposób zachowania wskazuje na stan psychofizyczny odbiegający od normy ogólnoprzyjętych zachowań.
Co jest potrzebne, aby zostać wolontariuszem?
Aby podjąć wolontariat, istotne jest odpowiednie przygotowanie do pełnienia obowiązków w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jak więc zostać wolontariuszem? Warto rozważyć “Szkolenie dla Wolontariusza w Żłobku lub Klubie Dziecięcym”. Program składa się z zagadnień przygotowujących uczestnika do prawidłowej opieki nad maluchem, a także do udzielania pierwszej pomocy w razie zagrożenia. Są to najważniejsze z tematów, które powinny znaleźć się w kursach potrzebnych do pracy z dziećmi.
Dzięki szkoleniu oferowanemu przez Krajowy Instytut Medyczny kursant legalnie będzie mógł sprawować funkcję wolontariusza w pracy z dziećmi do lat 3. Poza wyżej wymienionymi tematami uczestnik pozna dodatkowo pomysły na zajęcia w żłobku, które stymulują rozwój dziecka. Absolwent szkolenia po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności. Szkolenia prowadzone są za zgodą Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Obowiązki wolontariusza
W ramach podjętej umowy wolontariackiej wolontariusz wspomaga opiekunów i innych pracowników w wykonywanych obowiązkach poprzez prowadzenie animacji i zajęć w ramach czasu wolnego, różnego rodzaju przedsięwzięć i akcji. Może też udzielać się jako korepetytor i zgłaszać oraz realizować swoje pomysły, o ile są one zgodne z programem i ideą danej placówki.
Ponadto wolontariusz dokłada wszelkich starań, aby pozytywnie wpływać na rozwój i dobrostan podopiecznych oraz dobre imię danego podmiotu czy instytucji.
Jakie są plusy bycia wolontariuszem?
Wolontariat umożliwia poszerzenie własnych horyzontów i nabycie cennej wiedzy praktycznej. To doświadczenie, które bywa niezwykle przydatne zarówno w przyszłym życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wolontariusze po odbytym okresie współpracy uzyskują też stosowne zaświadczenia, które bardzo często przydają się na studiach i jako dodatkowy atut w procesach rekrutacyjnych do wymarzonych placówek.
Dzięki wolontariatowi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych możliwe jest też nawiązanie nowych znajomości i kontaktów zawodowych, które mogą być bardzo przydatne w przyszłości. To również szansa na znalezienie swojej specjalności w kwestii zawężenia działania w ramach opieki i narodzenie się nowego pomysłu, który może okazać się pod względem zawodowym strzałem w dziesiątkę.
Praca jako wolontariusz uczy też samoorganizacji, kreatywności, odpowiedzialności i umiejętności zarządzania własnym czasem. To znaczne ułatwienie w kontekście przyszłego rozpoczęcia pracy, co z pewnością zostanie dostrzeżone przez pracodawcę.