Jaki powinien być wolontariusz w żłobku?

dlaczego warto zostać wolontariuszem

Praca z dziećmi to z pewnością ciekawe zajęcie, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają przebywać z maluchami. Jednocześnie jest to jednak zadanie bardzo odpowiedzialne i wymagające odpowiedniego przygotowania. Jeśli marzysz o pracy w żłobku, dobrym krokiem w tym kierunku będzie wolontariat. Sprawdź, na czym polega praca w żłobkach, jaki powinien być wolontariusz i na jakich zasadach można działać w żłobku w ramach wolontariatu.

Jak wygląda praca w żłobku?

Może się wydawać, że praca z dziećmi skupia się głównie na zabawie i nie należy do zbyt wymagających zadań. Jednak w praktyce osoba zatrudniona w żłobku jako opiekun, pomoc czy wolontariusz odpowiedzialna jest za wiele istotnych kwestii. Jeden pracownik musi niejednokrotnie czuwać nad ośmiorgiem podopiecznych. Trzeba pamiętać, że w tym samym czasie każde z nich może chcieć zajmować się czymś innym lub mieć zupełnie różne potrzeby. Dlatego obowiązki osoby pracującej w żłobku obejmują czynności związane zarówno z karmieniem dzieci, zabawą z nimi, higieną, jak i układaniem do snu czy uspokajaniem.

Praca jako wolontariusz, opiekun w żłobku czy pomoc to również kwestie dydaktyczne i wychowawcze. Osoby takie organizują zajęcia edukacyjne, muzyczne, wykonywanie prac plastycznych czy pobyt na świeżym powietrzu. Pracownicy żłobka na bieżąco kontrolują również stan zdrowia dzieci i zwracają uwagę, czy nie doszło do pojawienia się gorączki, wszawicy lub innych niepokojących objawów.

Należy pamiętać, że wiele żłobków (zwłaszcza prywatnych) jest czynnych od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia. Dlatego praca w takiej placówce to zazwyczaj zatrudnienie w trybie zmianowym.

POSTAW NA ROZWÓJ, ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO PRACY, WYBIERZ „SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZA W ŻŁOBKU LUB KLUBIE DZIECIĘCYM”!

Na czym polega wolontariat?

Praca jako wolontariusz polega na nieodpłatnym i dobrowolnym pomaganiu innym w pełnionych przez nich obowiązkach w różnego rodzaju instytucjach, urzędach i placówkach, takich jak np. żłobek. Odpowiedź na pytanie, co robią wolontariusze, może być bardzo szeroka w zależności od miejsca, w którym działają, wieku i ich predyspozycji, a także potrzeb danej jednostki.  

Wolontariuszem może być z założenia nie tylko osoba dorosła, ale także uczeń. To również opcja dla osób, które są już na emeryturze. W kontekście żłobka warto jednak zadać sobie pytanie, jaki powinien być wolontariusz. Praca z dziećmi wymaga odpowiedzialności, ale również spełnienia kilku odgórnych wymagań.

Przed zdecydowaniem się na podjęcie tego rodzaju zajęcia, warto też zadać sobie pytanie, dlaczego chcesz zostać wolontariuszem. Chwilowe zainteresowanie pomocą nie jest tu dobrą motywacją. Zdecydowanie bardziej wolontariat w żłobku to świetna forma zdobycia cennego doświadczenia na początku swojej pedagogicznej drogi zawodowej.

Cechy dobrego wolontariusza w żłobku

Praca jako wolontariusz w żłobku często determinuje wybór późniejszej ścieżki zawodowej i stanowi doskonałą bazę i doświadczenie, które ułatwia pozyskanie pracy na wymarzonym stanowisku. Aby jednak zostać wolontariuszem w żłobku, trzeba zwrócić uwagę na określone wymagania i cechy stawiane kandydatom.

jaki powinien być wolontariusz

Jaki powinien być wolontariusz pod względem kompetencji?

Praca jako wolontariusz w żłobku z pewnością będzie przebiegała o wiele ciekawiej i sprawniej, jeżeli kandydat będzie posiadał takie umiejętności jak:

  • kreatywność;
  • radzenie sobie ze stresem;
  • cierpliwość, opanowanie;
  • wysoka kultura osobista;
  • chęć rozwoju;
  • inteligencja emocjonalna;
  • asertywność.

Dodatkowym atutem będą zdolności plastyczne, muzyczne i inne, które mogą przydać się w urozmaiceniu zajęć prowadzonych w żłobku przez opiekunów.

Wymagania formalne dla wolontariuszy w żłobkach

Wolontariusz w żłobku niejednokrotnie pełni obowiązki pomocy opiekuna. Dlatego też musi posiadać potwierdzenie ukończenia szkolenia udzielania pierwszej pomocy i mieć aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Ponadto wolontariusz w żłobku nie może być osobą karaną i konieczne jest ukończenie specjalnego Szkolenia dla wolontariuszy organizowanego za zgodą Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Absolwent szkolenia uzyskuje uprawnienia wykonywania obowiązków jako wolontariusz nie tylko w żłobkach, ale również klubach dziecięcych oraz innych placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.

Szkolenie dla wolontariuszy to nie tylko dobry pomysł, jeżeli chcesz związać swoją przyszłość z opieką, wychowaniem i dbaniem o rozwój najmłodszych. Dzięki uzyskanym umiejętnościom doskonale przygotujesz się także do roli rodzica i wychowawcy własnych maluchów!