Czym jest klubik dziecięcy?

troje dzieci bawi się w klubie dziecięcym

Klub dziecięcy jest placówką alternatywną dla żłobków i umożliwia rodzicom małych dzieci pogodzenie zobowiązań zawodowych z opieką nad swoimi pociechami. Zasady funkcjonowania klubów dziecięcych są uregulowane prawnie w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która określa że maksymalnie do klubiku może uczęszczać 30 dzieci. W Polsce prowadzony jest rejestr klubów dziecięcych uprawnionych do sprawowania opieki nad małymi dziećmi.

Klubik dziecięcy – nad jakimi dziećmi może sprawować opiekę?

Klub dziecięcy jest miejscem do którego uczęszczają dzieci maksymalnie do ukończenia trzeciego roku życia. W tego typu placówkach zapewniane są kameralne grupy. Są one dostosowane do potrzeb dzieci, np. zmagających się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki dzieciom, które wymagają indywidualnego podejścia ze strony opiekuna, wywołuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych i poszerzenia wiedzy o formach nadzoru pedagogicznego.

Zadania Klubiku

Klubik jest miejscem, gdzie dziecko po ukończeniu 1 roku życia do lat 3 na podstawie zdobywanych doświadczeń kształtuje nowe umiejętności. Do głównych zadań realizowanych przez klubik dziecięcy należy:

  • Zagwarantowanie miłej atmosfery i troskliwej opieki,
  • Prowadzenie zajęć edukacyjnych dostosowanych do grupy,
  • Dbałość o dobór odpowiednich metod pielęgnacyjnych,
  • Zapewnienie warunków odpowiadających indywidualnym potrzebom dziecka,
  • Stymulowanie rozwoju dziecka w obszarze poznawczym, moralnym, fizycznym
    i społecznym.

Obowiązki opiekuna w Klubie Malucha

Głównym zadaniem opiekunów pracujących w klubie dziecięcym jest zapewnienie opieki dzieciom poniżej 3 lat poprzez naukę przez zabawę. Obowiązkiem opiekuna jest dostosowanie form spędzania czasu do wieku podopiecznych oraz ich zainteresowań i posiadanych umiejętności. Praca z małymi dziećmi związana jest z wieloma wyzwaniami, które wymagają zaangażowania ze strony opiekuna.

Współczesne możliwości stwarzają nieograniczone szanse na rozpoznanie potencjału posiadanego przez maluchy. Rozwinięcie wśród nich talentów wymaga wyboru odpowiednich metod edukacyjnych, mających zachęcić je do podjęcia aktywności. Prowadząc zajęcia w klubiku opiekun wspiera samodzielność dzieci oraz ich odpieluchowanie. W tym okresie dziecko kształtuje swoją własną, odrębną tożsamość i poczucie autonomii. Stopniowe zdobywanie nowych umiejętności zwiększa poczucie pewności siebie maluchów.

Klubik dziecięcy to miejsce, w którym stymulowany jest rozwój mowy. Opiekun realizuje ten cel poprzez zapewnienie rozmaitych ćwiczeń łączących edukację i zabawę. I na tym nie kończą się obowiązki opiekuna. Ma także zaciekawiać podopiecznych różnymi dziedzinami jak światem bajek, fauną, florą, muzyką i plastyką w sposób powodujący odczuwanie potrzeby zadawania pytań przez maluchy. Całokształt podejmowanych aktywności jest ukierunkowany na stymulowanie prawidłowego rozwoju dzieci we wszystkich obszarach.

Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym

Jeśli rozważasz podjęcie pracy w Klubie Dziecięcym bądź w żłobku to Twoim obowiązkiem jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i spełnienia wymagań wskazanych przez ustawodawcę. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ukończenie kursu na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym w formie online. Jest on organizowany przez Krajowy Instytut Medyczny. Placówka realizuje kurs zgodnie z wymaganiami Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kurs przeznaczony jest dla osób rozpoczynających przygodę z nowym zawodem oraz dla osób pracujących w zawodzie w celu uzupełnienia posiadanej wiedzy. Zakończenie szkolenia stanowi dowód posiadania niezbędnych uprawnień do sprawowania opieki nad dziećmi do lat 3. Tym samym jest potwierdza umiejętności praktyczne, niezbędne do planowania kreatywnych form spędzania czasu z maluchami.

Dla kogo praca w klubie dziecięcym?

Klub malucha to miejsce, w którym doskonale odnajdą się osoby młode, energiczne, uwielbiające spędzać czas z małymi dziećmi. Z racji tego, że dzieci potrafią być niesforne, dobrze jest mieć duże pokłady cierpliwości i jednocześnie wiedzieć, jak radzić sobie z urwisami. Tym bardziej ma to znaczenie, bowiem opieka może dotyczyć dzieci w różnym wieku, w wyjątkowych przypadkach nawet do 4 roku życia. W konsekwencji oznacza to, że opiekun jest obecny podczas rozmaitych etapów rozwoju dziecka, więc musi umiejętnie dostosowywać formy spędzania czasu dla dzieci względem wieku, poziomu motoryki czy możliwości edukacyjnych.

Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od wieku, dzieci w klubiku muszą mieć zapewniony szereg rozmaitych atrakcji, ponieważ spędzają w nim każdego dnia do nawet 10 godzin. Jak się do tego przygotować? Najlepiej poprzez wspomniane wcześniej szkolenie na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Taki kurs pozwala w szybki zdobyć przyswoić najważniejsze informacje o o zawodzie, w praktyczny sposób przygotowuje do wykonywania zawodu i aktualizuje wiedzę o nowoczesnych metodach pracy opiekuna.

A może myślisz o założeniu własnego klubiku dla dzieci i chcesz się dowiedzieć jak to zrobić? Już niebawem udostępnimy kolejny wpis, który traktuje o przebiegu zakładania swojego małego biznesu. Poruszymy kwestie prawne, wymogi bezpieczeństwa czy ogólną charakterystykę lokalu, który nadaje się na klubik dla maluchów.