Jak pomóc dziecku raczkować i inne porady dla opiekunek dziennych

jak-pomoc-dziecku-w-nauce-siadania

Rozwój motoryczny w pierwszym roku życia jest niezwykle ważny dla prawidłowego przyswajania różnych umiejętności przez najmłodszych. Niestety nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie i nie zawsze możliwe jest wyrównanie poziomu w tym rozwoju. Aby wspomóc podopiecznych, warto wiedzieć, jak pomóc dziecku raczkować i siadać. To cenna wiedza i wskazówki nie tylko dla opiekunów podejmujących pracę w żłobkach i klubach dziecięcych, ale również rodziców i osób przebywających na co dzień z maluchami.

Rola opiekunek w rozwoju motorycznym dziecka

Wszystkim nam zależy, aby na co dzień wspomagać i wspierać najmłodszych w poznawaniu świata i przystosowywaniu się do otaczającej rzeczywistości. W dostrzeganiu wielu nieprawidłowości istotna jest rola wychowawców i opiekunów, którzy każdego dnia spędzają z dziećmi wiele godzin w placówkach takich jak żłobek czy kluby dziecięce. To właśnie podczas codziennego planu zajęć, kontaktu z rówieśnikami czy we wspólnych zabawach widać, czy dziecko wykazuje wszystkie kluczowe przejawy prawidłowego rozwoju, czy też odstaje pod pewnymi względami od grupy.

Osoby opiekujące się maluchami mają duży wpływ na pomoc podopiecznym i na to, jak pomóc dziecku raczkować, czy też jak pomóc dziecku chodzić. Wraz ze wsparciem rodziców czy terapeutów możliwe jest odpowiednio wczesne zareagowanie i dopasowanie właściwych metod, dzięki którym maluch ma szansę nadrobić zaległości rozwojowe.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI W OPIECE NAD DZIEĆMI I POMOCY IM W ROZWIJANIU PODSTAWOWYCH UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „SZKOLENIE NA OPIEKUNA W ŻŁOBKU LUB KLUBIE DZIECIĘCYM”!

Jak pomóc dziecku raczkować?

W kwestii tego, jak pomóc dziecku raczkować, niezwykle ważne jest stworzenie podopiecznym stymulującego i bezpiecznego środowiska, które zachęci maluchy do raczkowania. Ponadto warto wprowadzić ćwiczenia wspomagające rozwój motoryczny z naciskiem na czynności wzmacniające mięśnie brzucha, pleców i ramion.

Jednym ze skutecznych sposobów na naukę raczkowania, jest leżenie z dzieckiem na brzuszku i kładzenie przed nim różnych przedmiotów. Świetnie sprawdzi się tu lusterko, szeleszczące folie, kolorowe tkaniny czy ciekawe zabawki.

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

W nauce siadania ważne jest, aby dziecko wypracowało odpowiednią równowagę, która pozwoli mu utrzymać się w charakterystycznej pozycji siedzącej i podtrzymać tułów. Sprawdzi się tu sadzanie dziecka z odpowiednim podparciem. Może to być np. duży miś.

jak-pomoc-dziecku-raczkowac

Można też powoli podnosić dziecko za rączki z pozycji leżącej na plecach, jednocześnie się uśmiechając. Pozwoli to rozwinąć umiejętności psychoruchowe i jednocześnie stworzy skojarzenie, że siedzenie jest czymś pozytywnym i wywołuje uśmiech. Trzeba jednak pamiętać, że maluch jest gotowe do siadania dopiero wtedy, gdy utrzymuje stabilnie podniesioną główkę i bez problemu przekręca się na boki.

Jak pomóc dziecku chodzić?

W nauce chodzenia pomocne mogą być zabawki typu „pchacz”. Dzieci nie tylko łatwiej podniosą się dzięki nim do pozycji pionowej, ale też łatwiej postawią pierwsze kroki. Ponadto warto rozkładać ulubione przedmioty w pewnej odległości i zachęcać je do podejścia do nich. Każdą próbę wstania dobrze jest nagradzać brawami lub uśmiechem.

Aby pomóc dziecku chodzić, można też stanąć za nim i podnieść je za ramiona do pozycji stojącej, a następnie nieco wysunąć jedno z ramion do przodu. Taka sugestia często powoduje, że dziecko wysunie nóżkę za ramieniem, co pozwoli wykonać mu pierwszy krok. Żeby jeszcze lepiej poznać potrzeby podopiecznych i sposoby na stymulowanie ich rozwoju, warto wybrać ,,Szkolenie na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym” dostępne na platformie dydaktycznej Krajowego Instytutu Medycznego opiekun.net. Szkolenie jest prowadzone zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Po ukończeniu wyżej wymienionego szkolenia absolwent otrzymuje zaświadczenie. Sprawdź, również  jak zdobyć dofinansowanie i postaw na rozwój osobisty!