Jakie są obowiązki opiekunki dziecięcej?

To, w jaki sposób jest sprawowana opieka, wpływa na prawidłowy rozwój malucha. Dlatego też opiekunki dziecięce powinny być odpowiednio przygotowane do wykonywania powierzonych im zadań, a także kierować się dobrem dziecka. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, kim właściwie jest opiekunka dziecięca i jakie obowiązki wykonuje.

Opiekunka dziecięca, czyli kto?

Opiekun dziecięcy, jak sama nazwa wskazuje, to osoba sprawująca opiekę nad dziećmi. Jednak od miejsca wykonywania tego zadania zależy sposób interpretowania osoby na tym stanowisku. 

Niania

Określenia “opiekunka dziecięca” lub “opiekunka do dzieci” najczęściej kojarzone jest z pracą jako tzw. niania. Osoba wykonująca ten zawód sprawuje opiekę nad dziećmi w każdym wieku w ich miejscu zamieszkania. Zawód ten jest wpisany do kwalifikacji zawodów i specjalności jako: opiekunka dziecięca domowa (niania) i oznaczony kodem 531104.

Opiekunka w żłobku lub klubie dziecięcym

Opiekunka do dzieci może również pracować w żłobku lub klubie dziecięcym. Ze względu na specyfikę tych placówek i nałożone na nie wymagania mogą w nich przebywać maluchy do ukończenia 3. roku życia. Osoba sprawująca opiekę nad tymi dziećmi została w kwalifikacji zawodów i specjalności określona jako: opiekunka w żłobku/klubie dziecięcym z kodem 531107.

Dzienny opiekun

Należy dodać, że jako opiekun dla dziecka pracuje także dzienny opiekun. On również zajmuje się dziećmi do ukończenia 3. roku życia, z tym że  opieka jest przez niego wykonywana w lokalu, do którego posiada tytuł prawny. Zawód ten został wpisany do kwalifikacji zawodów i specjalności jako: dzienny opiekun małego dziecka i oznaczony kodem 531108.

Przygotuj się do sprawowania roli opiekunki dziecięcej podczas naszych szkoleń

Obowiązki opiekunki dziecięcej 

Opiekunka dziecięca zakres obowiązków ma dopasowany do tego, by realizować główny cel jej pracy, czyli sprawowanie opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że osoba na tym stanowisku sprawuje funkcje: opiekuńczą, wychowawczą oraz edukacyjną.

opiekun dziecięcy

W związku z tym do obowiązków opiekunki dziecięcej (niezależnie od miejsca pracy) należy m.in.:

  •  prowadzenie zabaw i zajęć stymulujących rozwój dziecka;
  • zaspokajanie potrzeb biologicznych;
  • zaspokajanie potrzeb psychospołecznych dziecka;
  • wykonywanie czynności higieniczno-opiekuńczych: karmienie, przewijanie itp.;
  • kształtowanie zdrowych nawyków, np. poprzez dbanie o prawidłowe żywienie;
  • udzielanie pierwszej pomocy w razie potrzeby;
  • współpraca z rodzicami lub prawnymi opiekunami dziecka.

Osoby zainteresowane tematem różnicy w obowiązkach opiekunki do dzieci w żłobku a dziennym opiekunem odsyłamy do artykułu: Obowiązki opiekuna dziennego inne niż w żłobku? 

Czy opieki nad dzieckiem można nauczyć się na kursie?

Opieka nad dzieckiem to obowiązek, którego człowiek uczy się przez cały czas. Wynika to z tego, że wymaga ona indywidualnego podejścia do malucha, ale nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą się wydarzyć podczas opieki. 

Jednak odpowiednie przygotowanie zdobyte na kursie, np. “Szkoleniu na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym” lub “Szkoleniu dla Dziennego Opiekuna” może przygotować do odpowiedniego reagowania, a w sytuacjach tego wymagających, udzielenia pierwszej pomocy. Co więcej, uczestnik pozna sposoby odpowiedniego realizowania zadań opiekunki dziecięcej i metody wspierania prawidłowego rozwoju dziecka.

Dlatego też szkolenia oferowane w naszej instytucji sprawdzą się dla opiekunów w żłobku lub klubie malucha, dziennych opiekunów, opiekunek dziecięcych, babci i dziadków, rodziców oraz przyszłych rodziców.

Absolwent zarówno  “Szkolenia na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym”, jak i “Szkolenia dla Dziennego Opiekuna” po pozytywnym zakończeniu kształcenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu.