Rozwój dwuletniego dziecka na etapie zabawy

pomysły zabaw dla dzieci

Zabawy z dwulatkiem lub jeszcze młodszym dzieckiem często kojarzone są z trudnym wyzwaniem lub drogimi zabawkami – zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście rodzice starają się o to, aby ich pociecha dostawała wszystko to, co najlepsze. Jednak czasami proste rozwiązania nie muszą być wcale gorsze. Dlatego też warto poznać pomysły zabaw dla dzieci, które wspierają rozwój malucha, a także dowiedzieć się, np. czym zająć roczne dziecko, aby mieć możliwość połączenia opieki z innymi obowiązkami.

Jaki wpływ mają zabawy z dwulatkiem i nie tylko – rola zabawy w życiu dziecka

Dla dziecka zabawa stanowi jedną z podstawowych aktywności, dlatego też niezależnie od formy występuje już od najwcześniejszych etapów jego życia. Z czasem jest ona modyfikowana i przyjmuje nowe formy, które odpowiadają umiejętnością malucha. Pomysły zabaw dla dzieci są różnorodne, a rodzice coraz częściej starają się wyszukiwać aktywności jak najbardziej wspierających rozwój swojej pociechy. Ważne jest jednak, aby nie zmuszać do nich dziecka i nie zniechęcać go do realizowania własnych pomysłów.

Zabawa kształtuje zmysły malucha i wyobraźnię, a także uczy podejmowania decyzji, dzięki czemu rozwija on zdolność poznawania i interpretacji świata. Ponadto umożliwia dziecku rozwijanie i doskonalenie swoich sprawności i umiejętności. Dlatego też zabawa z dwulatkiem spełnia zarówno funkcję rozrywkową, jak i edukacyjną. Ważnym elementem takich aktywności jest również szansa uwolnienia napięć i emocji przez dziecko

Czym są kreatywne zabawy dla rocznego dziecka?

Na początku życia malucha zabawa jest czynnością, która umożliwia dziecku interakcję z rodzicem. Maluszki robią różne miny, wydają dźwięki, machają rączkami i czekają na reakcje dorosłego. Zaangażowanie rodzica poprzez odpowiadanie, zasłanianie twarzy i pokazywanie się itd. wywołuje najczęściej radość niemowlęcia. 

zabawy z dwulatkiem

Dla malucha interakcja z rodzicem lub inną osobą stanowią często najciekawszą formę zabawy. Jednak z natłoku obowiązków, jakie na nich spadają, pojawiają się myśli, czym zająć roczne dziecko? W tym momencie pomocą służą zabawki manipulacyjne wspierające koordynację ruchową i wzrokoworuchową. Są to przedmioty, które można popychać, ciągnąć, łączyć, składać i uderzać, np. maty, klocki, kostki edukacyjne.

Każda z form spędzania czasu może być kreatywną zabawą dla rocznego dziecka, ponieważ maluch ten dopiero odkrywa świat. Dlatego też nie trzeba kupować drogich przedmiotów, by zadowolić pociechę. Dobrym pomysłem jest również samodzielne przygotowanie zabawki, np. tablicy manipulacyjnej. Jednak ważne jest to, żeby zadbać o bezpieczne tworzywa i solidne wykonanie.

Czy kursy mogą oferować pomysły zabaw dla dzieci?

Oczywiście, że tak. Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym oferowane przez Krajowy Instytut Medyczny umożliwia zdobycie wszechstronnej wiedzy potrzebnej w pracy z dzieckiem. Poza wiedzą i umiejętnościami, dotyczącymi objęcia stanowiska opiekuna w żłobku, kursant nabywa informacji na temat stymulowania wszechstronnego rozwoju dziecka. 

Jednym z elementów tej stymulacji jest zabawa jako podstawowa forma aktywności malucha. W związku z tym uczestnicy szkolenia poznają różne rodzaje zabaw: muzyczne, rytmiczne, eksploracyjne, plastyczne i techniczne, a także poznają ich wpływ na rozwój dziecka. 

Co poza propozycjami kreatywnych zabaw dla rocznego dziecka i nie tylko oferuje kurs?

Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności, która jest niezbędna do pracy jako opiekun dziecięcy. Jednak doskonale sprawdzi się również dla rodziców lub osób planujących powiększyć swoją rodzinę. Uczestnicy będą mogli przygotować się z tematów dotyczących rozpoznawania i monitorowania potrzeb rozwojowych dziecka, wykrywania dla nich źródeł szans i zagrożeń, budowaniem relacji z maluchem itd. Rejestracji na szkolenie można dokonać pod poniższym odnośnikiem – https://opiekun.net/kursy/1.

Ponadto po pozytywnym zakończeniu kształcenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Potwierdza ono zdobycie umiejętności zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Warto dodać, że zaświadczenie to jest honorowane tak samo, jak dokument po ukończeniu szkolenia stacjonarnego.