10 pomysłów na zabawy w żłobku

kobieta realizuje pomysły na zabawy w żłobku

Zawód opiekuna dzieci do lat trzech w żłobku związany jest z koniecznością zapewnienia podopiecznym atrakcyjnych form spędzania czasu poprzez organizowanie zabaw, które zaciekawią maluchy i wspierają ich prawidłowy rozwój.

Jakie są zalety zabaw w żłobku?

Do głównych zalet zabaw w żłobku należy nauka na podstawie własnych doświadczeń. Małe dzieci potrzebują kontaktu z rozmaitymi bodźcami, które pozwolą na rozwój posiadanych umiejętności manualnych i wpływają na rozwój mowy. Zabawy w żłobku wspierają rozwój dziecka w obszarze społecznym, fizycznym, moralnym i poznawczym. Organizowanie różnych zabaw pozwala na poznanie mocnych i słabych stron dziecka.

Skąd brać pomysły na zabawy dla dzieci w żłobku?

Główną inspiracją zabaw dla dzieci w żłobku są ich zainteresowania i temat prowadzonych zajęć edukacyjnych. Zabawa musi zaciekawić wszystkich uczestników grupy do podjęcia aktywności. Istnieje wiele publikacji i źródeł internetowych, w których znajdują się pomysły na zabawy. Jednak nie wszystkie są dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Najwięcej nt. organizacji pracy z dziećmi (w tym praktycznego wykonywania zawodu) można się nauczyć w trakcie szkolenia na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym, na które zaprasza Krajowy Instytut Medyczny.

Zabawy w żłobku przykłady

Inspiracje na pomysły na organizację zabaw dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w żłóbku należy poszukiwać wokół siebie. Poniżej możesz zobaczyć przykładowe aktywności z wyjaśnieniem ich korzyści dla malucha:

 • bujanie dziecka na kolanach – nawiązanie kontaktu wzrokowego między dzieckiem
  a opiekunem oraz kształtowanie więzi emocjonalnej, zabawa wspiera poczucie bezpieczeństwa malucha,
 • wyliczanki na palcach rąk i nóg – poznanie poszczególnych części ciała przez dziecko,
 • powtarzanie rytmicznych wierszyków i wykonywanie gestów – forma aktywności fizycznej, która jednocześnie stymuluje rozwój mowy,
 • dmuchanie baniek mydlanych – poznanie nowych bodźców sensorycznych i ćwiczenie jamy ustnej dziecka,
 • wypełnianie kolorowanki wodne – podczas kontaktu mokrego pędzla z kolorowanką dziecko poznaje nowe kolory, zabawa pozwala na ćwiczenie prawidłowego chwytu,
 • naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta – doskonalenie aparatu mowy i poznanie nowych dźwięków oraz dopasowanie ich do określonych gatunków zwierząt,
 • sprawdzanie czy wybrane przedmioty opadają na dno miski wypełnionej wodą –weryfikacja przez dzieci czy zgromadzone przez nie przedmioty pozostają na powierzchni wody lub czy opadają na dno naczynia,
 • testowanie dotyku różnych sypkich przedmiotów (kasza, ryż, soczewica) – rozpoznanie różnic w dotyku między poszczególnymi ziarnami, nowe doświadczenie sensoryczne,
 • przesypywanie fasoli i grochu łyżką do plastikowego kubeczka – kształtowanie prawidłowego chwytu łyżki, doskonalenie umiejętności manualnych,
 • zabawa z lornetką (np. kartka A4 zwinięta w rulon) – poznanie perspektywy obserwowania otoczenia przy użyciu jednego oka i sprawdzenie czy dziecko jest praworęczne lub leworęczne.

Zawód opiekuna w żłobku jest szansą dla osób uwielbiających spędzać czas w towarzystwie maluchów na organizowanie niesamowitych przygód, które zapewnią wsparcie całościowego rozwoju dziecka.

Warunki, jakie musi spełnić opiekun w żłobku

Kreatywność do wymyślania zabaw na pewno ułatwi realizacje celów opiekuna w żłobku, lecz podstawą pracy jest posiadanie wiedzy wykraczającej poza organizację zabaw. Mowa m.in. o metodyce pracy, aktualnych standardach edukacji i opieki nad dziećmi. Dlatego chcąc pracować jako opiekun w żłobku należy dodatkowo ukończyć właściwe szkolenie, dające uprawnienia do wykonywania zawodu. W tym przypadku najlepszy jest kurs opiekuna w żłobku proponowany przez Krajowy Instytut Medyczny. Umożliwia on ubieganie się o pracę opiekuna w żłobku przez osoby posiadające minimum wykształcenie średnie. Program zajęć realizowany przez placówkę jest zalecany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejNiezwłocznie po zakończeniu kursu każdy słuchacz otrzymuje zaświadczenie potwierdzające niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu opiekuna dzieci poniżej 3 lat.

Dlaczego warto zapisać się na szkolenie?

Oferta proponowana przez Krajowy Instytut Medyczny jest najkorzystniejsza na rynku, ponieważ jest „szyta na miarę” pod względem oczekiwań zgłaszanych przez pracodawców. Szkolenie prowadzone jest przez praktyków i umożliwia rozwój posiadanych umiejętności zawodowych i rozszerzenie wiedzy teoretycznej związanej z wykonywaniem obowiązków opiekuna dzieci do lat 3.

Zajęcia odbywają się przy wykorzystaniu metody nauki online, toteż przebieg kursu jest dostosowany indywidualnie do każdego słuchacza. Proponowane rozwiązanie pozwala na zdobycie kwalifikacji przez osoby, które chciałyby w wygodny i szybki sposób otrzymać uprawnienia i tym samym zacząć realizować się w zawodzie. Aczkolwiek szkolenie to jest nie tylko dla nich, ale także osób zainteresowanych rozwinięciem wiedzy z zakresu opieki i pedagogiki.

Natomiast wszystkim tym, którzy potrzebują uzupełnić swoje uprawnienia, polecamy jedno z naszych szkoleń:

Uwielbiasz pracować z małymi dziećmi? Preferujesz kreatywne zabawy? Zamień posiadane predyspozycje w praktyczne kompetencje. Nie ignoruj szansy na zmianę swojego życia! Zacznij pracę w zawodzie, który kochasz!