Bezpieczne zabawy ruchowe dla dzieci tylko na świeżym powietrzu?

zabawy ruchowe dla dzieci

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych warunków zdrowia, a także sposobem na zapewnienie rozrywki lub relaks. Ponadto zabawy grupowe dla dzieci sprzyjają budowaniu zintegrowanej społeczności. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią aktywność ruchową już od najmłodszych lat, o czym więcej opowiemy w dalszej części artykułu.

Kto powinien organizować zajęcia ruchowe dla dzieci?

Pracownicy placówek oświatowych doskonale wiedzą, jak ważna jest organizacja czasu dziecka przebywającego w placówce. Zabawa stanowi dla nich główny sposób poznawania świata, a także może być sposobem budowania zdrowych nawyków dotyczących aktywności fizycznej. Każde dziecko powinno codziennie przyjąć odpowiednią dawkę ruchu, co wpływa na kształtowanie jego sprawności. 

Dlatego też opiekunowie w żłobku czy przedszkolu dbają o to, by w placówce były organizowane zajęcia ruchowe dla dzieci. Muszą oni zadbać o to, by były one przeprowadzane w sposób bezpieczny niezależnie od tego, czy odbywają się w budynku czy poza nim. Oczywiście nie może być tak, że będzie to jedyna forma ruchu podczas całego dnia. Rodzice również powinni aktywnie spędzać czas ze swoimi pociechami. Osoby, które potrzebują inspiracji dotyczących tego, co robić z dzieckiem, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: 10 pomysłów na zabawy w żłobku

Zalety zabaw ruchowych dla dzieci na świeżym powietrzu

Często możemy spotkać się z zaleceniami dotyczącymi spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic dziwnego! Spędzanie czasu poza budynkiem przedszkola czy żłobka pomaga w organizowaniu aktywnego odpoczynku, a także daje możliwość dotlenienia się i uzupełnienia witaminy D.

Co więcej, można wymienić następujące zalety zabaw ruchowych dla dzieci na świeżym powietrzu:

  • poznawanie otoczenia i przyrody;
  • uzyskanie wyższego poziomu motoryczności;
  • kształtowanie lepszej wydolności organizmu i sprawności fizycznej;
  • zdobywanie nowych umiejętności ruchowych;
  • sprawowanie funkcji rozrywkowych;
  • integracja z rówieśnikami.

Zapisz się na “Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym” i dowiedz się, jak organizować zabawy ruchowe dla dzieci 

Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci nie tylko na zewnątrz

Istnieje wiele przykładów kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci, a także tego typu zajęć dla najmłodszych organizowanych w salach. Szczególnie interesujące dla maluchów są te, które dają im możliwość realizowania własnych pomysłów lub są okazją do wybawienia się

kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci

W związku z tym chętnie korzysta się z zajęć muzycznych, które dodatkowo wspierają motorykę małą i dużą, budują świadomość własnego ciała oraz pewność siebie oraz pomagają wyzwolić emocje. Zajęcia muzyczno-ruchowe zawierają elementy, takie jak: 

  • gestodźwięki, 
  • reakcję na zmiany muzyki, 
  • improwizację, 
  • ruch kreatywny.

Kurs opiekuna w żłobku

Organizowane przez nas “Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym” umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych dla osób, które chcą zatrudnić się w zakładach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci w wieku do 3 lat. Jednak kurs opiekuna w żłobku jest także doskonałym wyborem dla rodziców pragnących przygotować się do sprawowania opieki nad maluchami, a także organizowania zabaw grupowych dla dzieci i nie tylko.

Co więcej, absolwent tego szkolenia otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Potwierdza ono zdobycie umiejętności zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.