Jak założyć klubik dziecięcy?

dwoje dzieci bawi się w klubiku dziecięcym

Jesteś kreatywny? Uwielbiasz wyzwania? Opieka nad małymi dziećmi sprawia Tobie radość? Wykorzystaj szansę i załóż klubik dziecięcy! Jednak zanim wyruszysz na podbój świata maluchów i zaczniesz na tym zarabiać, warto chyba sprawdzić jak rozpocząć swój biznes. Od czego zacząć i z czym wiąże się prowadzenie prywatnego klubiku dziecięcego? W niniejszym tekście znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Jak założyć klubik dziecięcy krok po kroku

Jeśli chęci są i kompetencje zawodowe (zdobyte np. w ramach szkolenia opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym) to pozostaje tylko pytanie: jak otworzyć klubik dziecięcy. To biznes jak każdy inny i związany jest z koniecznością podjęcia wielu decyzji dotyczących m.in. formy prowadzonej działalności gospodarczej oraz lokalizacji klubiku. Więc zacznijmy od podstaw…

W pierwszej kolejności należy zarejestrować działalność gospodarczą. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na otwarcie jednoosobowej działalności w CEIDG lub spółki w KRS. Kolejnym istotnym etapem rejestracji klubiku dziecięcego jest znalezienie lokalu spełniającego wszelkie niezbędne wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo lokal wykorzystywany w celu prowadzenia klubiku dziecięcego musi spełniać wymogi przeciwpożarowe.

Właściciel klubiku dziecięcego ma obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanej kadry
i posiadać potwierdzenie spełnienia wszystkich wymogów ustawodawcy. Kolejnym obowiązkiem osoby zainteresowanej otwarciem klubiku dziecięcego jest zorganizowanie wyżywienia dla dzieci. Ten punkt można zrealizować poprzez podpisanie umowy z firmą cateringową lub założenie własnej kuchni.

Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych należy uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych oraz opracować statut i regulamin organizacyjny żłobka lub klubu dziecięcego.

Szkolenie opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym

Wiedza o tym, jak założyć prywatny klubik dziecięcy to podstawa do rozpoczęcia biznesu, ale wymogi dla właścicieli tych miejsc odnoszą się również do jego kompetencji zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel klubiku dziecięcego ma obowiązek posiadania niezbędnych kwalifikacji i wiedzy uprawniających do zarządzania instytucją, która zapewnia opiekę nad małymi dziećmi.

Gdzie możemy zdobyć potrzebne uprawnienia? W tym przypadku polecane jest szkolenie opiekuna żłobka lub klubu dziecięcego. Możemy się na nie zapisać w Krajowym Instytucie Dziecięcym, które spełnia wymogi określone przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kurs odbywa się online w czasie dowolnym dla słuchacza. Świadectwo ukończenia kursu jest wiarygodnym dowodem uprawniającym do podjęcia pracy oraz prowadzenia klubiku dziecięcego.

Kiedy warto założyć klubik dziecięcy?

Mówi się, że na założenie nowego biznesu każdy moment jest dobry, aczkolwiek niektóre czynniki w przypadku klubiku dziecięcego ułatwiają jego prowadzenie i tym samym rentowność. Odpowiedni czas, aby to zrobić nadarza się, gdy można w UP starać się o dofinansowania unijne lub z budżetu państwa. Uzyskane środki pozwalają szybko wystartować z własną działalnością czy też możemy je zachować na inne wydatki dotyczące prowadzenia klubiku.

Najważniejszą przesłanką świadczącą o tym, czy warto założyć klubik dziecięcy, jest z pewnością lokalizacja i aktualne zapotrzebowanie na taką instytucję. Należałoby sprawdzić w wybranym miejscu liczbę konkurencyjnych placówek a nie zaszkodzi przejrzeć dane demograficzne. Aktualnie stwierdzono najwyższy przyrost naturalny w województwach pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim, więc tam nie trzeba się martwić o liczbę klientów. Choć dane te wynikają ze średniej ogólnopolskiej, toteż wszystko podlega kwestii zaludnienia danego miasta i liczby urodzeń.

Szkolenie dla opiekunów i właścicieli klubików dziecięcych

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało zapewnioną opiekę przez wykwalifikowaną kadrę. Nie czekaj! Ukończenie kursu Szkolenie dla Dziennego Opiekuna poza informacjami teoretycznymi pozwala na zdobycie umiejętności praktycznych niezbędnych do sprawowania należytej opieki nad dziećmi do lat 3. Opiekun małych dzieci powinien uaktualniać i utrwalać posiadaną wiedzę, dlatego szkolenie jest doskonałą okazją do zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych. Nowe umiejętności związane są m.in. z poznaniem kreatywnych form spędzania czasu, które mogą uatrakcyjnić czas pracy osób pracujących na co dzień z małymi dziećmi.

Opieka nad małymi dziećmi związana jest z występowaniem wielu wyzwań, które wymagają zaangażowania ze strony właściciela klubiku. Odpowiedzialność za podopiecznych nie dotyczy jedynie zapewnienia im fizycznego bezpieczeństwa. Ważne jest zagwarantowanie warunków umożliwiających ich prawidłowy rozwój. Ukończenie szkolenia zwiększa wiarygodność właściciela klubiku dziecięcego na tle konkurencji. Innowacyjne sposoby spędzania czasu z maluchami pozwalają na rozpoznanie posiadanych przez nie talentów i rozwoju dysponowanego potencjału poprzez zastosowanie rozmaitych metod terapeutycznych poznanych podczas szkolenia.

Nadal się zastanawiasz nad założeniem klubiku dziecięcego? Nie wiesz od czego zacząć? A może chcesz się dowiedzieć więcej nt. tego, czym jest klubik dziecięcy?
Nie zwlekaj! Zacznij od kursu! Dostarcza ogromnej wiedzy branżowej. Jest też gwarancją posiadanych kompetencji i tym samym właściwym rozwiązaniem, aby szybko założyć swój biznes.