Organizowanie zabaw w żłobku i w klubie malucha

Organizowanie zabaw

Zaktualizowano dnia 16 sierpnia 2022

Rodzice, powierzając dziecko pod opiekę pracowników żłobka lub klubu malucha, muszą mieć pewność, że ich maleństwu nie stanie się krzywda, a otoczenie, w którym przebywa, jest dla niego bezpieczne. Zatem wszystkie organizowane zabawy muszą być przemyślane, a wykorzystywane zabawki powinny gwarantować wysoką jakość5 dostosowaną do wieku malucha. Dzięki odpowiedniej formie spędzania czasu opiekun w żłobku lub klubu malucha ma wpływ na stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka. Wiedzę na ten temat można uzyskać za pomocą Szkolenia na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym.

Jak założyć klub malucha lub żłobek?

Prawo określa kilka grup mających możliwość założenia klubu malucha lub żłobka, są to: jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jeżeli dany podmiot chce otworzyć własny klub dziecięcy, musi uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, który uprawnia do tego, aby rozpocząć tego typu działalność. Rejestracji dokonuje odpowiedni organ wykonawczy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Warto dodać, że nie każdy ma prawo do tego, by założyć klub dziecięcy, ponieważ wymagane jest posiadanie zarejestrowanej firmy oraz lokalu, który spełnia wymogi sanitarne i przeciwpożarowe. Ponadto weryfikowane jest czy podmiot rejestrujący nie ma zakazu wykonywania działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem tego typu placówki.

Więcej informacji na temat tego, jak założyć klub malucha lub żłobek, można znaleźć na rządowym portalu usługowo-informacyjnym: Emp@tia. Strona ta umożliwia dokonanie elektronicznej rejestracji placówki w systemie.

Pomoce dydaktyczne dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są pomoce dydaktyczne dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym? To różnego rodzaju narzędzia i materiały, stosowane na każdym etapie edukacji dziecka, które umożliwiają wspomaganie procesu nauczania. Umiejętne wykorzystanie pomocy dydaktycznych w żłobku lub klubie dziecięcym może znacząco podnieść poziom przyswajania informacji na temat świata przez dzieci.

zabawa dziecka

Opiekunowie mogą wykorzystywać przedmioty, które pozwolą na zaprezentowanie maluchowi omawianych przez nich treści. W tym celu wykorzystuje się filmy edukacyjne, nagrania audio albo też materiały, które nie wymagają urządzeń technicznych do ich odtworzenia, np. książeczki, obrazki, fotografie i rysunki.

Zabawki w żłobku i w klubie malucha

Organizując zabawy dla najmłodszych, bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju zabawki, które dostosowane są do umiejętności i potrzeb malucha. Najważniejszą kwestią jest zachowanie bezpieczeństwa, dlatego przedmioty znajdujące się w żłobku i klubie dziecięcym powinny mieć wykonane atesty i być odpowiednio certyfikowane. 

Co więcej, dzieci często wkładają rzeczy, które wpadną im w ręce do ust, zatem zabawki powinny być pozbawione ostrych krawędzi i drobnych elementów, które maluch może połknąć. Warto zwracać uwagę na oznaczenia, od którego roku życia dziecko może się nimi bawić. Zaleca się wykorzystywanie zabawek drewnianych, ponieważ jest to materiał, który trudno zniszczyć i w odróżnieniu od plastiku nie zawiera wielu niebezpiecznych substancji. 

Maluszki najchętniej i najczęściej interesują się zabawami manipulacyjnymi, które polegają na chwytaniu i przekładaniu przedmiotów. Dlatego też dużą popularnością cieszy się stosowanie tablic manipulacyjnych i klocków. Dzieci chętnie sięgają także po zabawki sensoryczne, których zadaniem jest oddziaływanie na wszystkie zmysły, dzięki czemu dziecko może je rozwijać. 

Kolejną możliwością zorganizowania zabawy dla maluszka jest wykorzystanie mat edukacyjnych, składających się z różnych, wiszących elementów, które można odpowiednio dodawać lub odejmować tak, aby dziecko nie było znudzone zabawą. Wpływają one pozytywnie na rozwój maluszka, łącząc w sobie funkcje praktyczne i rozrywkowe.

Kurs opiekuna w żłobku 

Krajowy Instytut Medyczny oferuje Szkolenie na Opiekuna w Żłobku lub Klubie Dziecięcym, dzięki któremu kursant zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy jako opiekun dzieci. Kurs ten nie tylko przygotowuje z pracy z maluszkiem, ale także umożliwia poznanie podstaw i stymulacji rozwoju człowieka w okresie wczesnego dzieciństwa.

Absolwent kursu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Uczestnik nie musi się martwić o wiarygodność otrzymanego dokumentu, ponieważ Krajowy Instytut Medyczny posiada zgodę na jego organizację od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.