Praca w żłobku bez studiów – fakty i mity

przykłady zadań wykonywanych przez wolontariuszy: zabawa

Jak w każdej branży, tak i na temat pracy w żłobku powiela się wiele niezgodnych z realiami mitów. W tym artykule przytoczymy kilka z nich, a także wskażemy, że praca wolontariusza przynosi wiele korzyści. Osoba na tym stanowisku w dużej mierze przyczynia się do prawidłowej opieki nad dziećmi, dbając tym samym o odpowiednie środowisko malucha. Pomoc dziennego opiekuna udziela wsparcia w czynnościach higienicznych i porządkowych. Przykłady zadań wykonywanych przez wolontariuszy: karmienie, przewijanie, ubieranie dzieci, sprzątanie sali zabaw itd.

Kto może pracować w żłobku? Wymagane wykształcenie

Zdarza się, że spotykamy się z opinią, iż w placówkach zajmujących się opieką nad dziećmi do lat 3. mogą zostać zatrudnione tylko nauczycielki. Jest to mit! Zatem kto może pracować w żłobku i z jakim wykształceniem? 

Przede wszystkim niezbędne jest znalezienie osoby odpowiednio przygotowanej do pracy jako opiekun dzienny. Kandydat ma kilka opcji zdobycia wymaganego wykształcenia. Pierwszą z nich jest ukończenie studiów lub studiów podyplomowych na kierunku albo specjalności związanej z pedagogiką bądź wspomaganiem rozwoju. Drugą opcją jest uzyskanie kwalifikacji: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela, pedagoga lub terapeuty. Szczegółowy wykaz wymaganych kierunków znajduje się w Ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. 

przykłady zadań wykonywanych przez wolontariuszy: zabawa

Praca jako opiekun dzienny bez studiów również jest możliwa. W takim wypadku należy ukończyć Szkolenie dla Dziennego Opiekuna dostępnego na stronie naszej Instytucji. Zgoda na jego organizację potwierdzona jest przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. W pracy w żłobku istotne jest także zatrudnienie pomocy opiekuna dziennego. Do tej pracy nie jest wymagane ukończenie studiów, a jedynie ukończone szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dzieciom.

Praca wolontariusza w żłobku 

Na początku warto zastanowić się, czy praca wolontariusza w żłobku jest legalna? Zdecydowanie tak! Prawo określa, że można korzystać z jego pomocy w sprawowaniu opieki nad maluchami przebywającymi w żłobku lub klubie dziecięcym. Wolontariusz sprawuje wtedy funkcję pomocy opiekuna, dlatego musi posiadać potwierdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Warto podkreślić, że na koniec zatrudnienia pracownik może ubiegać się o wystawienie zaświadczenia o wolontariacie.

Dlaczego opłaca się podjąć pracę wolontariusza w żłobku?

Stwierdzenie, że nie warto zostać wolontariuszem, to mit! Przede wszystkim korzyścią jest zdobywanie wiedzy w praktyce od dziennych opiekunów na temat tego, jak dbać o potrzeby dziećmi. Ponadto praca w żłobku jako wolontariusz umożliwia sprawdzenie, czy rzeczywiście jest to odpowiednia profesja dla danej osoby, a także przekonaniu się, w jakim kierunku podjąć dalszą naukę. 

Dodatkowo można dzięki temu zdobyć zaświadczenie o wolontariacie, które potwierdza doświadczenie w pracy i może być bardzo przydatne dla osób, które poszukują zatrudnienia. Dzięki temu dokumentowi przyszły pracodawca może poznać również przykłady zadań wykonywanych przez wolontariuszy i poznać ocenę kandydata na temat tego typu działalności. Co więcej, zaświadczenie o wolontariacie wskazuje na zaangażowanie i chęć rozwoju u osoby poszukującej pracy.

Szkolenie dla Wolontariusza w Żłobku lub Klubie Dziecięcym

Krajowy Instytut Medyczny oferuje Szkolenie dla Wolontariusza w Żłobku lub Klubie Dziecięcym, dzięki któremu kursant zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do wolontariatu w placówce z dziećmi do lat 3.

Absolwent kursu opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Uczestnik nie musi się martwić o wiarygodność otrzymanego dokumentu, ponieważ Krajowy Instytut Medyczny posiada zgodę na jego organizację od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.