Opiekunka dzienna — na czym polega jej praca?

dzienny opiekun

Praca opiekunki dziennej dotyczy pracy z małymi dziećmi. Jeżeli lubisz spędzać czas w kameralnym gronie i spokojnym otoczeniu, potrafisz opiekować się małymi dziećmi i sprawia Ci przyjemność spędzanie z nimi czasu, to ta praca będzie idealna. W poniższym artykule opiszemy, jakie są wymagane kompetencje oraz kwalifikacje do podjęcia zawodu opiekuna dziennego.

Na czym polega praca jako opieka dzienna?

Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – opiekunka dzienna podejmuje zorganizowaną opiekę nad dziećmi w wieku do trzech lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma potrzeby otwierania żłobka, bądź klubu dziecięcego, ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku żłobkowym w tych gminach. Opiekunka dzienna może sprawować opiekę na obrzeżach wielkich aglomeracji miejskich, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury. Pod jej opieką mogą znajdować się dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do lat trzech, w ilości do maksymalnie pięciu dzieci.

Co warto wiedzieć, chcąc podjąć pracę jako dzienna opieka nad dziećmi?

Często dzienny opiekun jest rozumiany jak „praca jako niania”. Warto wiedzieć, że jest to pewnego rodzaju skrót myślowy. Pełna nazwa tego zawodu to „Dzienny opiekun małego dziecka”. Znajdziesz go pod przypisanym mu kodem 531108. Opiekun ściśle współpracuje z rodzicami dzieci, od których uzyskuje informacje dotyczące opieki nad konkretnym dzieckiem, konsultuje z nimi swoje wątpliwości, udziela im porad. Kurs na opiekuna dziennego warto zrealizować nawet wówczas, gdy nie planuje się podejmowania opieki instytucjonalnej nad dziećmi, ale wtedy, gdy chce się świadczyć usługi jako osoba przychodząca do domu osób zainteresowanych.

ZOSTAŃ OPIEKUNEM DZIENNYM PO UKOŃCZENIU ”SZKOLENIA DLA dziennego opiekuna” NA PLATFORMIE OPIEKUN.NET! CZEKAMY NA CIEBIE!

Praca opiekun dzienny – jak może wyglądać dzień w pracy?

Praca jako opiekunka jest pełna wyzwań, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca. Szczegółowy zakres obowiązków jest zależny od tego, gdzie dokładnie podejmuje się zatrudnienie. W ciągu dnia pracy można jednak spotkać się z następującymi punktami:

 •     przygotowaniem sali do posiłku, podawaniem go i karmieniem dzieci;
 •     organizacją zajęć edukacyjno-rozwojowych dla maluchów, organizowaniem im czasu wolnego i zabawy;
 •     wychodzeniem na spacery, najczęściej na terenie przyległym do miejsca sprawowania opieki.

W toku pracy opiekun musi być bardzo czujny na potrzeby dziecka. Powinien je obserwować, zaspokajać jego potrzeby biologiczne i emocjonalne. Oprócz tego powinien dokładać wszelkich starań, by każde dziecko było odpowiednio zaopiekowane pod względem higienicznym i żywieniowym.

Opiekunka – praca – gdzie szukać ofert?

Pierwsze kroki podczas poszukiwań zatrudnienia stawia się zwykle w wyszukiwarce internetowej, wpisując w nią zapytania takie jak „praca opiekunka”. Pracy można poszukiwać właśnie poprzez ogłoszenia internetowe na popularnych portalach przeznaczonych do tego celu, ale również:

 •     w mediach społecznościowych na grupach powiązanych tematycznie z opieką w żłobkach i przedszkolną;
 •     bezpośrednio w placówkach, które mogłyby być zainteresowane współpracą;
 •     na tablicach ogłoszeń w mniejszych miejscowościach;
 •     wśród zainteresowanych rodziców.

praca jako opiekunka

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby możliwa była praca jako „niania”?

Osoba chcąca podjąć zatrudnienie, jako opiekunka dzienna, powinna mieć ukończony przynajmniej 18. rok życia i szkołę średnią. Powinna być odpowiedzialna, kreatywna, empatyczna, cierpliwa i przede wszystkim lubiąca pracę z małymi dziećmi. Mimo powyższych kompetencji kandydatka lub kandydat na opiekę dzienną musi posiadać pisemne potwierdzenie swoich kwalifikacji.

Gdzie zdobyć kwalifikacje do pracy jako opieka dzienna?

Potrzebne kwalifikacje dają wszelkiego rodzaju kursy dokształcające. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest podjęcie kursu online. Kurs opiekunki dziennej powinien trwać 160 godzin, w tym powinien posiadać 30 godzin praktyki zawodowej. Zgodny z tymi wymogami i aktualnymi regulacjami prawnymi kurs opiekunki dziennej online proponuje portal opiekun.net.

Jak odbywa się kurs „opieka dzienna nad dziećmi”? Szczegóły dotyczące szkolenia

W toku kursu organizowanego na portalu opiekun.net poruszane są zagadnienia takie jak:

 •     rozwój poznawczy, społeczny i motoryczny dziecka w wieku do lat 3;
 •     kreowanie bezpiecznego środowiska dla dziecka;
 •     rodzaje zabawy eksploracyjnej, rytmicznej, plastycznej;
 •     odpowiedzialność prawna opiekuna dziennego.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs opieki dziennej online?

Kursy e-learningowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdej osoby ceniącej sobie komfort nauki, łatwość dostępu do materiałów oraz zgodność treści ze wszelkimi standardami. Kurs opiekunki dziennej online pozwala kursantom zaoszczędzić czas i pieniądze. Treść materiałów zgodna jest z wymogami prawnymi, a ukończenie kursu, poprzez zdanie egzaminu, warunkuje otrzymanie dokumentów potwierdzających nabyte umiejętności zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto nie trzeba odnawiać uzyskanych zaświadczeń, ponieważ są one dożywotnie i zapewniają pełne wymagane kwalifikacje.